Jak vybrat rotoped?

Jak vybrat rotoped?

Přemýšlíte o koupi domácího fitness zařízení? Chcete zhubnout a zlepšit svou fyzickou kondici? A to vše v pohodlí domova, bez ohledu na počasí? Zkuste rotoped, je to ideální pomocník téměř pro každého – mohou na něm cvičit dospělí i starší děti, ženy i muži, ale také lidé s velkou nadváhou, po úrazech, či senioři. Samozřejmě je ale vhodné v případě jakéhokoli zdravotního omezení používání rotopedu konzultovat nejprve s lékařem.

V čem vám rotoped pomůže?

Výhodou rotopedu je jeho všeobecné využití, cvičit na něm může opravdu celá rodina. Umožňuje:

 • kondiční cvičení – dostane vás zpět do formy a významně zlepší vaši fyzickou kondici.
 • Hubnutí – pomáhá při spalování tuků. Pokud budete zároveň dodržovat odpovídající dietu, budete z výsledků mile překvapeni.
 • Zlepšování kardiovaskulární vytrvalosti – má pozitivní vliv na vaše srdce, krevní tlak, krevní oběh a zvyšuje kapacitu plic.
 • Posilování bez rizika pro klouby  - významně posiluje svaly nohou a celkově tvaruje nohy i hýždě.

Při správném a častém cvičení na rotopedu budete v lepší kondici, štíhlejší, vaše postava bude lépe zformovaná a vylepší se i váš kardiovaskulární systém.

Jak na rotopedu cvičit?

Před nasednutím na rotoped je ideální zařadit krátkou rozcvičku a strečink. Obecně je vhodné začít s cvičením pomaleji, po rozehřátí svalů po několika minutách přidat zátěž a ke konci tréninku zase zvolňovat a tím svalům ulehčit. Nohy by vás neměly přímo bolet, měly by být jen příjemně unavené. Na závěr cvičení doporučujeme zařadit cviky na uvolnění, vydýchání a zklidnění svalů.

Rotoped můžete volit i s ohledem na požadovaný efekt cvičení – pokud hledáte vyloženě sportovní využití, měli byste vybírat mezi stroji, kde můžete mít záda nakloněna dopředu pro usnadnění síly šlapání. Pokud je vaším cílem hubnutí, využijte rotoped nabízející polohu rovných zad.

Vhodným pomocníkem pro efektivní cvičení je rotoped, který umožňuje měření pulsu. Snáze pak vyhodnotíte tepovou frekvenci, při které je aerobní trénink nejúčinnější. Puls se nejčastěji měří pomocí tepových snímačů v řídítkách, případně ušní upínkou. Nejpřesnější výsledky získáte při použití hrudního pásu.

Na co se zaměřit při výběru rotopedu?

Před koupí přemýšlejte, kdo a jak často na rotopedu bude jezdit. Měli byste totiž respektovat doporučené hodnoty zatížení rotopedu a maximální výšku cvičícího. Dostatečnou pozornost věnujte také sedlu, neplatí pravidlo, že čím větší sedák, tím pohodlnější cvičení. Vhodná jsou anatomicky tvarovaná sedadla, s možností nastavení výšky. Výbornou volbou s ohledem na pohodlnost posedu je recumbent, který nabízejí například firmy inSPORTline, SPORTOP, Bremshey nebo Spirit. Recumbent je ergonomický a velmi pohodlný rotoped, jehož sedlo s opěradlem připomíná spíše křeslo, takže zapadne i do moderního interiéru. 

Mezi další sledované součásti rotopedu patří:

 • brzdný systém – většinou magnetický, elektromagnetický, ale může být i elektronický,
 • rám rotopedu – kromě designu je důležitá již zmiňovaná nosnost,
 • zátěžové kolo – jeho správná hmotnost je důležitá pro kvalitu tréninku, pohybuje se mezi 3 a 10 kilogramy (čím těžší, tím je cvičení efektivnější),
 • středové uložení – jeho kvalita je důležitá při častém využívání rotopedu,
 • řidítka – opět sledujte možnost polohování,
 • pedály na rotopedu – měly by být dostatečně dlouhé a široké, ideálně protiskluzové, případně i s pásky pro přichycení bot,
 • počítač – jeho funkce, zda měří tepovou frekvenci, ujeté kilometry, dobu cvičení a další vámi požadované údaje.

Celková kvalita rotopedů se liší podle potřeb a nároků zákazníků. Cenově se nejjednodušší typy těchto tréninkových trenažérů pohybují od zhruba 3 tisíc korun, u těch nejdokonalejších se setkáte i s cenou desetinásobnou. Za své peníze ale pochopitelně pak dostanete významně dokonalejší výrobek, v některých případech vhodný i pro komerční využití.

Ideální je zvolit rotoped od známého a kvalitního výrobce či dovozce, mezi které patří například firmy KETTLER, inSPORTline, SPORTOP, Bremshey nebo Spirit. Nabízejí své produkty v několika cenových hladinách, ať pro kondiční cvičení, či i pro profesionální trénink. Při výběru vhodného tréninkového trenažéru je vždy nejlepší nechat si poradit od specializovaného prodejce. Jen tak máte jistotu, že zvolený stroj, je pro toho, kdo na něm bude cvičit, ten nejvhodnější.

Rotoped Kettler Golf P ECO

Rotoped Kettler Golf P ECO

Rotoped Sportop B800P

Rotoped Sportop B800P

Rotoped inSPORTline Yanti

Rotoped inSPORTline Yanti

Rotoped Bremshley BR3

Rotoped Bremshley BR3